https://sklep.arkop.pl/foliaractiv-azot-33-10-10-mikro.html

Większość nawozów uniwersalnie wykorzystywanych w rolnictwie zawiera trzy bazowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Co poniektóre nawozy w rolnictwie zawierają także miarodajne mikroelementy, takie jak cynk oraz inne metale, które są niezbędne do wzrostu roślin. Nawozy wolno zdobyć na przeróżnej bazie np.

•    komposty i inna materia organiczna
•    odpady, takie jak osady ściekowe oraz niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/actimag-ziemniak.html

Istotne jest to, ażeby właściwe nawozy były bogate w kompozycje kaloryczne substancje organiczne, co zezwala polepszyć jakość gleby i stymulować wzrost roślin.
Wykorzystanie cennych materiałów nadających się do powtórnego użytku jako nawozy ma prawo również nieść oraz inne korzyści, na przykład jeśli gra toczy się o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom lub zrównoważone rolnictwo. Warto tutaj zapamiętać, że osad ściekowy wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz jednak podlega ograniczeniom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen oraz cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go mądrze spożytkować?
Regularnie analizuj glebę – gdyż taki monitoring jest z reguły najlepszym współczynnikiem wystarczalności składników odżywczych. Przede wszystkim również monitoruj pH gleby, główną zmienną, która wpływa na przystępność składników odżywczych, na tej podstawie będzie Ci najłatwiej przystosować stosowny nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, żeby większość składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj również, że zawsze masz możliwość się po wsparcie zwrócić do profesjonalistów w sklepach proponujących nawóz – oni mają profesjonalną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.